04 Ocak 2014

Bu Dünya Bir Pencere - Dereler Nota Akor Tab

Dereler akar gider
Taşları yıkar gider
Bu dünya bir pencere
Her gelen bakar gider

Dere akar bulanık
Köpüğünden alalık
Ha bu ışıklı dünya
Oldu bize karanlık

Gidelim değirmene
Öğütelim unları
Güneşe çevirelim
Bu karanlık günleri

Bu güzel Karadeniz türküsünü ilk olarak Ahu Sağlam'dan dinledim diye hatırlıyorum. Evet daha önce de duymuştum ancak dinlememiştim.
Bakmakla görmek nasıl farklıysa duymakla dinlemek de farklı değil midir ?


İkibin'li yılların başları, Ezginin Günlüğü'nün kurucularından ve solistLerinden Emin İgüs tek başına solo albüm çıkarmış(2002). Albümün ismine bakar mısınız; 'Bu Dünya Bir Pencere'!  Türkünün bu yorumunu da dinlemiş/beğenmiştim. 


( Hatta bir gün benden dinlemek için farklı/özgün/nitelikli bir albüm isteyen bir öğretmen arkadaşıma vermiştim de bu albümü, sağolsun arkadaşım evine gidip daha dinler dinlemez beni arayıp neredeyse 10 kere / 100 kere teşekkür etmişti bu önerimden dolayı... Ertesi gün okula geldiğinde sanki başka biri olmuştu o; daha farklı, daha özgün, daha nitelikli biri... Hazır bu aLbümden bahsetmişken şu türküyü ( YıLdız Dağı ) de kaçırmayın derim. )Aynı türküyü Volkan Konak'ın 1998 yılında çıkan 'PedaLiza' albümünde 'Dereler' ismiyle görüyoruz. Volkan Konak sözlere dokunmamış ancak yeniden bestelemiş müziğini... Fena da olmamış bence.

Geçen yaz ( 2013 Yaz'ı ) Serdar ( Kemal ) benden rica etmişti; ikinci albümü 'Duru'da Volkan Konak'la birlikte seslendirdiği bu türkünün notalarını/akorlarını çıkarmam için... Malum yoğun adamız, üstüne de meşhur unutkanlığımı ekleyince böyLesi geç kalışlar 'normal'iniz oluveriyor. Albümde aranjeleri yapan da kardeşim Ersin ( Bişgen ) bu arada...Akorları mümkün olan en basit şekLinde çıkarmaya çaLıştım. FaydaLı oLması diLekLerimLe... 


Bir ara fırsat bulursam türkünün diğer ( 7/8'lik ) versiyonunu da notaya alıp payLaşayım istiyorum.

Hiç yorum yok: